Prawidłowa potencja ma duże znaczenie dla każdego mężczyzny. Zaburzenie erekcji jest to niezdolność do osiągnięcia bądź utrzymania wzwodu prącia w stopniu pozwalającym na odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Podkreślić należy fakt, że jednym z najczęściej pojawiających się ubocznych skutków usunięcia gruczołu krokowego jest uszkodzenie pęczków nerwowych, które znajdują się po obu jego stronach. Dlatego, że są to nerwy wpływające na osiągniecie oraz utrzymanie wzwodu, u pacjenta mogą pojawić się długotrwałe bądź przejściowe kłopoty z potencją.

Jakie są przyczyny problemów z potencją?

Niebezpieczeństwo pojawienia się impotencji nie wynika tylko z problemów związanych z procedurami operacyjnymi, ale również z radioterapią bądź kriochirurgią. Taka sytuacja występuje również na skutek leczenia hormonalnego, w tym także kastracji chirurgicznej. Wynika ona z całkowitego spadku popędu seksualnego z powodu znacznego obniżenia stężenia testosteronu.

Podkreślić trzeba fakt, że w ostatnich latach techniki operacyjne są coraz mniej inwazyjne, a specjaliści dążą do jak największego zmniejszenia niebezpieczeństwa powikłań, w tym także zaburzeń erekcji. Najważniejsze w operacji jest pełne usunięcie schorzenia przede wszystkim, gdy chodzi o nowotwór prostaty. Lekarz nie może pozostawić komórek nowotworowych w organizmie pacjenta. Zakresu niektórych operacji nie może być ograniczony.

Na trudności związane z powikłaniami pooperacyjnymi nakłada się jeszcze jeden aspekt. Potencjalna grupa chorych, którzy uskarżają się na nieprawidłowości, związane z potencją dotyczą facetów powyżej 50 roku życia. Zaburzenia erekcji związane są najczęściej z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, zmianami miażdżycowymi, a więc chorobami, na które często skarżą się pacjenci operowani z powodu chorób prostaty.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie jest łatwo jednoznacznie wskazać, czy przyczyną zaburzeń konkretnej osoby był właśnie zabieg, czy jakieś inne choroby pacjenta. Jednakże z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że współobecność czynników ryzyka zaburzeń wzwodu nie jest ułatwieniem leczenia impotencji, która powstała w wyniku operacji.

Medycyna jest w stanie pomóc osobom, które skarżą się na zaburzenia erekcji. Można wykorzystać bardzo dużo metod farmakologicznych, a także niefarmakologicznych, które mogą być zastosowane w przypadku osób, które przeszły operację prostaty. Podkreślić trzeba fakt, że są to takie same techniki, które wykorzystuje się w impotencji o innej genezie.

Jakie preparaty stosuje się na zaburzenia potencji?

Współcześnie najczęściej przyjmowanymi preparatami w leczeniu zaburzeń potencji są inhibitory fosfodiesterazy 5 (PDE5-I), na przykład Viagra czy też Kamagra. Do tej grupy środków zalicza się sidenafil, wardenafil, tadalafil. Zostały one stworzone z myślą o kuracji nadciśnienia płucnego. Badacze dość szybko doszli do wniosku, że zasadniczy efekt uboczny, którym jest silny wzwód, może być stosowany jako efekt leczniczy.

Działanie i przeciwwskazania preparatów na potencję

Wskazane leki przyczyniają się do rozkurczu komórek mięśni gładkich i beleczek ciał jamistych. Doprowadzają tym samym do napływu krwi do ciał jamistych. Są to preparaty przeznaczone do stosowania doustnego, zażywane przed stosunkiem seksualnym. Skuteczność środków szacowana jest na poziomie 90%.

Przeciwwskazania do przyjmowania wskazanych preparatów to przede wszystkim stosowanie nitratów. Agoniści receptorów dopaminergicznych mają działanie w ośrodkowych układzie nerwowym. U części osób doprowadzają do erekcji do odbycia wystarczającego stosunku płciowego. Jednakże obarczone są znacznym działaniem ubocznym. Dlatego też są rzadko stosowane.

Iniekcje preparatów do ciał jamistych są kuracją II rzutu u osób, które mimo przyjmowania inhibitorów 5-fosfodiesterazy, a także psychoterapii nie uzyskują satysfakcjonującej erekcji. Obecnie wykorzystuje się głównie alprostadilu, który jest analogiem prostaglandyny PGE1. Nie stosuje się już papaweryny. Jednakże w zastosowaniu jest jeszcze fenyloamina. Ich skuteczność oceniania jest na poziomie ponad 70 procent.

Protezy oraz aparaty próżniowe stosowane przy zaburzeniach erekcji

Aparat próżniowy jest przezroczystym walcem, który z jednej strony jest zamknięty, natomiast z drugiej otwarty. Takie rozwiązanie ma zapewnić swobodne umieszczenie w nim członka. Bardzo ważna część aparatu to elastyczny pierścień zaciskający. Ma on umożliwić odpływ krwi z ciał jamistych. Po zamkniętej stronie cylindra umieszczony jest specjalny mechanizm, który wywołuje ujemne ciśnienie.

Erekcja uzyskiwana jest dzięki ujemnemu ciśnieniu, które powoduje ściągnięcie krwi do prącia umieszczonego w środku aparatu. W dalszej kolejności zakłada się zacisk u podstawy prącia. Uniemożliwia on odpłynięcie krwi z penisa.

Protezy wykorzystywane są natomiast do usztywnienia prącia. Obecnie stosowane są półsztywne, mechaniczne, a także hydrauliczne. Proteza umieszczana jest wewnątrz prącia. Stosuje się ją po zabiegu operacyjnym.

Źródło informacji: https://www.aptekakamagra.pl/

Co musimy wiedzieć o niepełnym wzwodzie?
Leki na potencję – ranking